Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Tretë Sulmuese e Sanxhakut"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[File:Treća proleterska sandžačka brigada.jpg|thumb|Brigada e Tretë Sulmuese e Sanxhakut]]
'''Brigada e tretë Sulmuese e Sanxhakut''' u formua më 5 qershor 1942 nga luftëtarët e Aradhave Partizane të Plevljes dhe Bjelopoljes, Batalionit të Zllatarit dhe Cetes Milesevka. Në ditën e formimit të saj, ajo kishte pesë batalione, prej rreth 958 luftëtarësh.