Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Tretë Sulmuese e Sanxhakut"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[File:Treća proleterska sandžačka brigada.jpg|thumb|Brigada e Tretë Sulmuese e Sanxhakut]]
'''Brigada e tretë Sulmuese e Sanxhakut''' u formua më 5 qershor 1942 nga luftëtarët e Aradhave Partizane të PlevljesPlevles dhe BjelopoljesBjellopoljes, Batalionit të Zllatarit si dhe CetesÇetës MilesevkaMileshevka. Në ditën e formimit të saj, ajo kishte pesë batalione, prej rreth 958 luftëtarësh.
 
Në radhët e kësaj brigade luftuan rreth 10,000 njerëz, përgjatë një rruge prej 20.000 kilometrash. Brigada i dha 20 heronj të njohur.
 
Me rastin e pesëmbëdhjetë vjetorit të Betejës së Sutjeskës, në qershor të vitit 1958, ajo u nderua me Urdhërin e Heroit të Popullit.
 
== Shih edhe ==
* [[Lufta e Dytë Botërore]]