Ndryshimi mes inspektimeve të "Jonila Godole"

2.163 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Pa referenca}}
'''Jonila Godole''' (1974) është studiuese e shkencave të komunikimit, pedagoge pranë Departamentit të Gazetarise dhe Komunikimit, Universiteti i Tiranës prej vitit 2005, shkrimtare, përkthyese e letërsisë gjermane. Prej vitit 2014, Godole është themeluese dhe drejtore ekzekutive e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë ([[www.idmc.al]]). Jeton nga viti 1997 deri më sot mes Shqipërisë dhe Gjermanisë.
{| class="wikitable"
| colspan="2" |
==== '''''Jonila Godole''''' ====
|-
|'''''Lindi me:'''''
|''1974''
|-
|'''''Kombësia:'''''
|''Shqiptare''
|-
|'''''Profesioni:'''''
|''Pedagoge, Studiuse, Autore,''
 
''Përkthyese, Aktiviste''
|-
|'''''Zhanri:'''''
|''Prozë, Ese, Dramë''
|-
|'''''Titulli:'''''
|''Doktore e shkencave''
|}
 
== '''Përmbajtja''' ==
* Jonila Godole, „Procesi i dixhitalizimit dhe niveli i njohjes së tij nga stafi i mediave audiovizive“, në:  ''Dixhitalizimi i transmetimeve televizive tokësore: Sfida, paradokse, shpresa,'' Botues AMA dhe DGK, Tiranë 2015.
 
* “Kultura e gazetarisë dhe praktikat e menaxhimit editorial në Shqipëri”, kapitull në librin ''Media në demokratizim'' (Fuga et al. Godole, editorë), DGK dhe KAS, Papirus, Tiranë 2014, (fq 11-35). 
 
==== '''Botime profesionale online   ''' ====
* Jonila Godole, Media Situation and Media Outlets in Albania, Balkan media: Media and democracy in South East Europe, 2017 http://www.kas.de/wf/en/71.13548/
 
* Jonila Godole, “Country Report: Journalists in Albania”. ''Worlds of Journalism Study'', 22.12. 2016.https://epub.ub.uni-muenchen.de/31745/1/Country_report_Albania.pdf
 
* Jonila Godole, „Albanien: Deutschland als Musterland“, studim mbi diktaturën dhe ballafaqimin me të në Shqipëri, botuar në edicionin online të BPB (Bundeszentrale für politische Bildung), 01 Gusht 2016. http://www.bpb.de/geschichte/deutsche-geschichte/stasi/225357/albanien-deutschland-als-musterland
 
* Jonila Godole & Matilda Karçanaj, “Journalism Education in Albania”, IDMC, Tirana, 2015.Key findings: https://drive.google.com/file/d/0B8L2HNXvoFmsWlBIQXFWOUFoc2s/view
 
* The Professional a routine of the Albanian Journalist: A look at a Day of Work”, ISHM, Tiranë 2013. http://www.institutemedia.org/Documents/PDF/j-godole-english-follow-up.pdf
 
==== '''Artikuj në median shqiptare 2015-2017''' ====
* Jonila Godole, Europe denounces communism crimes, but our resolution sleeps in the drawer. An Appeal!, Panorama Newspaper, 23.8.2017.http://www.panorama.com.al/europa-denon-krimet-e-komunizmit-por-rezoluta-jone-fle/
 
* Jonila Godole, Education as hot potatoes in the electoral campaign, Panorama Newspaper, 23.6.2017.http://www.panorama.com.al/arsimi-si-patate-e-nxehte-ne-fushaten-elektorale/
 
* Jonila Godole, Debate about memory beyond Kinostudio and communist movies, Panorama Newspaper,24.3.2017. http://www.panorama.com.al/debati-per-kujtesen-pertej-kinostudios/
 
* Jonila Godole, Memory and its enemies, Panorama Newspaper, 20.12.2016.http://www.panorama.com.al/kujtesa-dhe-armiqte-e-saj/
[[Kategoria:Gazetarë shqiptarë]]
40

edits