Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

1.038 bytes added ,  5 vjet më parë
lende+burim
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(lende+burim)
'''Bilbil Klosi''' (Klos, 25 janar 1915 - Tiranë, 22 nëntor 1978) ka qenë ndihmësgjyqtar në [[Gjyqi Special, 1945|Gjyqin Special]], gjyqtar, politikan shqiptar, Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë
Bilbil klosi ish politikan shqiptar, [[Lista e Ministrave të Drejtësisë të Shqipërisë|Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë]] që nga [[24 korrik]]u i vitit 1953 e gjer më [[14 tetor]] të vitit [[1966]], trembëdhjet vite në krye të këtij posti shtetërorë gjat kohës së komunizmit në Shqipëri.
 
== Jeta ==
{{Ministra të Shqipërisë|
Lindi në fshatin Klos të Mallakastrës. Ndoqi liceun francez të Korçës dhe studimet e larta në Francë, në Universitetin e Grenoble, për Drejtësi.
|Ministria=i Drejtësisë
|
|Vitardhja= [[24 korrik]] [[1953]]
|Vitikja= [[14 tetor]] [[1966]]
|
}}
== Shiko dhe këtë ==
* [[Brigada e V-të Sulmuese]]
 
Më 1942 kthehet në Shqipëri dhe deri më 1944 është partizan. Kuadër drejtues i [[Brigada e V-të Sulmuese|Brigadës V]]. Më 1944-45 komisar i divizionit V. Më 1945 komisar i divizionit III. Më 1944-46 anëtar i KANÇ-it. Më 1945 kryetar gjyqi i korparmatës I-rë<ref name=":0">[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'', Tiranë: "55", 2012. fq.166-167. ISBN 9789994356225</ref>.
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Komunistë shqiptarë]]
 
Më 10 mars 1945, u emëruan si ndihmësgjyqtarë të Gjyqit Special për kriminelët e luftës edhe Bilbil Klosi<ref>Sadiku Xh., ''Genocidi mbi Kulakët në Shqipërinë Komuniste 1948-1990,'' Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Viktimave të Komunizmit, 2013, fq. 20, ISBN 978-9928-168-13-9.</ref>.
 
Më 1945-46 sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Brendshme. Më 1946-49 dhe 1950-51 ndihmësprokuror i përgjithshëm. Më 1949 kryetar i Gjykatës së Lartë Ushtarake. Më 1949-50 këshilltar juridik në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Më 1946-1974 deputet. Më 1951-66 ministër i Drejtësisë. Më 1966-73 sekretar i Presidiumit të Kuvendit Popullor. Më 1973-78 këshilltar përgjegjës i sektorit të botimeve në Gjykatën e Lartë<ref name=":0" />.
{{biografi-cung}}
 
Vdiq në Tiranë më 22 nëntor 1978<ref name=":0" />.
 
== Burime ==
<references />
7.597

edits