Hape menynë kryesore

Changes

41 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|sil =
}}
'''Gjuha turke''' apo '''turqishtja''' (turqisht ''Türkçe'') është [[Gjuhët turkike|gjuhë turkike]], që flitet në masë nga populli turk në [[Turqi]], [[Qipro]], [[Bullgari]],[[Kosova]], [[Greqi]], [[Maqedoni]] e vende të tjera të ish-[[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], si dhe nga miliona emigrantë në [[Bashkimi Evropian|Bashkimin Evropian]]. Numri i saktë i folësve të turqishtes si gjuhë amtare nuk dihet, kryesisht për shkak të mungesës së të dhënave mbi gjuhët e minoritarëve.Perfundimisht turqishtja te knaq hahahaha
 
Gjuha turke flitet edhe në [[Kosovë]] nga minoritarë turq në [[Prizren]] e gjetiu, por njëkohësisht edhe nga anëtarët e aristokracisë së vjetër osmane. Mbrojtja dhe përdorimi zyrtar i gjuhës turke në nivel komunal dhe nëpër shkolla është i sanksionuar me ligj. [[Universiteti i Prishtinës]] dhe kolegji "Mehmet Akif" në [[Prishtinë]] janë dy institucione ku mund të studiohet, përkatësisht mësohet gjuha turke. Ndërkaq një numër i madh i shkollave fillore dhe të mesme zhvillojnë mësim në gjuhën turke në mbarë vendin.
Anonymous user