Hape menynë kryesore

Changes

55 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 130.0.27.60 (diskutimet) në versionin e fundit nga Desarashimi1.
|sil =
}}
'''Gjuha turke''' apo '''turqishtja''' (turqisht ''Türkçe'') është [[Gjuhët turkike|gjuhë turkike]], që flitet në masë nga populli turk në [[Turqi]], [[Qipro]], [[Bullgari]],[[Kosova]], [[Greqi]], [[Maqedoni]] e vende të tjera të ish-[[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], si dhe nga miliona emigrantë në [[Bashkimi Evropian|Bashkimin Evropian]]. Numri i saktë i folësve të turqishtes si gjuhë amtare nuk dihet, kryesisht për shkak të mungesës së të dhënave mbi gjuhët e minoritarëve.Perfundimisht turqishtja te knaq hahahaha
 
Gjuha turke flitet edhe në [[Kosovë]] nga minoritarë turq në [[Prizren]] e gjetiu, por njëkohësisht edhe nga anëtarët e aristokracisë së vjetër osmane. Mbrojtja dhe përdorimi zyrtar i gjuhës turke në nivel komunal dhe nëpër shkolla është i sanksionuar me ligj. [[Universiteti i Prishtinës]] dhe kolegji "Mehmet Akif" në [[Prishtinë]] janë dy institucione ku mund të studiohet, përkatësisht mësohet gjuha turke. Ndërkaq një numër i madh i shkollave fillore dhe të mesme zhvillojnë mësim në gjuhën turke në mbarë vendin.
Alfabeti i gjuhës turke përmban 29 shkronja:
 
:{|class="wikitable" style="border-collapse:collapse; font-size: 120%;" deri ne 150%
|-
|bgcolor="#EFEFEF" align="center" colspan="29" | <span style="font-size: 90%;">'''Të mëdha'''</span>
* ''ş'' ka vlerën e sh-së
* ''ü'' ka vlerën e y-së
* ''y'' ka vlerën e j-së
{{cung}}