Dallime mes rishikimeve të "Kryeministri"

6 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
Rregullime Markup-i duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 79 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q14212 (translate me))
v (Rregullime Markup-i duke përdorur AWB)
Në disa sisteme (zakonisht ata të cilët ndjekin të ashtu-quajtur sistemi Westminster) 's ministër kryeministër, si ministra të tjerë, duhet të jetë një anëtar i parlamentit, në vende të tjera (duke përfshirë një italiane) mund të jetë shtatzënë ose jo, por në fakt ajo është zakonisht dhe në fund, në disa sisteme (duke përfshirë edhe gjysmë frëngjisht dhe shumë të tjera-republika presidenciale), ministër i parë nuk mund të jetë një anëtar i parlamentit dhe, në qoftë se është kështu, duhet të japë dorëheqjen në kohën e emërimit.
 
===== Funksioni =====
Funksionet e kryeministrit ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme, varësisht nga forma e qeverisë në sistemet parlamentare kryeministri ka pushtetin përfundimtar, në mënyrë që në këto sisteme, edhe pse kreu i shtetit vazhdon të zënë një pozicion drejtues në drejtim të ceremoniale dhe Protokolli, ajo është e Kryeministrit të konsiderohen, në fakt, zyra më e lartë në shtet. Në gjysmë-sistemet presidenciale, rolin e kryeministrit është ende shumë e rëndësishme, por në këtë rast, kreu i shtetit për të mbajtur, madje edhe de fakto, një pozicion i cep. Ende më pak është roli i luajtur nga kryeministri në sistemet e tjera ku ai është i pranishëm.