Ndryshimi mes inspektimeve të "Malé"

2 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
Rregullime Markup-i duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 88 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9347 (translate me))
v (Rregullime Markup-i duke përdorur AWB)
 
'''Malé''' (në gjuhën divehi: މ ާ ލ ެ) është kryeqyteti i [[Maldivet|Maldiveve]]. Ka një popullsi prej 81,647 banorë në vitin 2004, gjendet në mes të Oqeanit Indian afër ekuatorit, si edhe si qendër ekonomike dhe administrative e vendit.
 
=== Historia ===
Nga viti 1887 deri në vitin 1965, qyteti ishte protektorat britanik. Më vonë u bë kryeqyteti i shtetit të ri të pavarur të Maldiveve.