Dallime mes rishikimeve të "Medhhebët"

8 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
Rregullime Markup-i duke përdorur AWB
v (rregullime teknike duke përdorur AWB)
v (Rregullime Markup-i duke përdorur AWB)
'''Medh'hebet''' janë shkolla të Jurisprudencës Islame. Katër medhebet më të njohura dhe më të përhapura janë :
 
=== Medh'hebi Hanefi ===
Medh'hebi Hanefi është shkolla e Jursiprudencës Islame e themeluar nga Imam Ebu Hanife .
 
Medh'hebi zyrtar i Komunitetit Musliman Shqiptar është ai Hanefi
 
=== Medh'hebi Hambeli ===
Medh'hebi Maliki është shkolla e Jursiprudencës Islame e themeluar nga Imam Ahmed ibn Hambel.
 
=== Medh'hebi Shafi'i ===
Medh'hebi Shafi'i është shkolla e Jurisprudencës Islame e themeluar nga [[Imam Shafi’u]].
[[File:MuslimDistribution3b.JPG|thumb|486x486px|Medh-hebet ne bote]]
 
=== Medh'hebi Maliki ===
Medh'hebi Maliki është shkolla e Jursiprudencës Islame e themeluar nga Imam Maliku.