Dallime mes rishikimeve të "Biçeci"

59 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Infobox KS vendbanim
|Emri = '''Biçec'''
|Emër_tjetër = Bicaj
|Lloji i vëndbanimit = Fshat
|Flamuri_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
| gjat_g=21 | gjat_m=12 | gjat_s=52 | gjat_dr = E
}}
'''Biçec''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Kaçanikut|Kaçanikut]], [[Kosovë]]. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin '''Bicaj'''.
 
== Gjeografia ==
 
Rrëzë malit Sharr gjendet fshati Biçec tash (Bicaj) me mbi 300 shtëpi dhe me afro 2200 banore. Fshati gjendet në pjesën veriperendimore te Kaçanikut apo me saktesisht ne kilometrin e 4 në krahun e majt te magjistrales Kaçanik-Prishtinë. Shkolla e fshatit Biçec gjendet në qender të fshatit dhe e mban emrin e atëdhetarit "Jusuf Gërvalla" numron përafërsisht 500 nxënës.
<!-- == Demografia == -->
<!-- == Ekonomia == -->