Dallime mes rishikimeve të "Mareja"

261 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Lidhje të jashtme: Rregullime markup-i duke përdorur AWB)
{{Taxobox_fund}}
 
 
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''Mareja''' ( lat. ''Arbutus unedo'') ose si i thon në krahina të ndryshme : kucumare, koçinare, mare (Durrës), marezë (Fier), është antareanëtare në grupi '''[[Arbutus]]'''. Kjo bimë është gjithmongjithmonë e gjelbërt dhe lulëzon si tufë në një lartësi 3m3 m ose si pemë me lartësi 5m5 m.
Në muajt e vjeshtës qesin frutat, dhe arrin madhësin deri në 2,5&nbsp;cm. Frutet mund të hahen por nuk kanë shije për këtë edhe emri latin "unedo", çka d.m.th janë shumë të thapta.
 
Në muajt e vjeshtës qesin frutat, dhe arrin madhësinmadhësi deri në 2,5&nbsp;cm. Frutet mund të hahen por nuk kanë shije për këtë edhe emri latin "unedo", çka d.m.th. janë shumë të thapta.
<gallery>
Figura:Arbutus-unedo.JPG. unedo<br/>Mareja
</gallery>
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Commons:Arbutus unedo|{{PAGENAME}}]] në projektin Wikipedia Commons.
<!-- Tekste të pa renditura që kanë të bëjnë me temën -->
 
*[[Commons:Arbutus unedo|{{PAGENAME}}]] në projektin Wikipedia Commons.
== Lidhje të jashtme ==
<!-- Nyje interneti që kanë të bëjnë me temën -->
* [http://selectree.calpoly.edu/treedetail.lasso?rid=177 ''Arbutus unedo''] (Urban Forest Ecosystems Institute)
* [http://hort.ifas.ufl.edu/trees/ARBUNEA.pdf ''Arbutus unedo'' - formatit .pdf - (University of Florida)]
 
<!-- Emri i kategorisë së temës në projektin Commons --> {{Commonskat|Ericaceae}}
 
<!-- kategorizimi dhe ndëruiki -->
 
<!-- Ndëruiki -->
 
[[Kategoria:Bimë]]