Dallime mes rishikimeve të "Arrëza (Devoll)"

188 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Edited geography section)
vNo edit summary
| Lartësia = 1050
}}
'''Arrëza''' është një [[Fshati|fshat]] në [[Komuna Miras|komunën Miras]] në [[rrethi i Devollit|rrethin e Devollit]] të [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Është njëvendosur fshat malorlartësinë i1030 vendosurm mbi nivelin e detit, buzë [[Lumi Devoll|lumit Devoll]] i cili buron nga mali i [[Mali i Gramozit|Gramozit]]. 80% e fshatit ka pozicion Jugor dhe vetem 20% kundrejt Veriut.
 
== Emërtimi ==
 
== Gjeografia ==
 
Është vendosur në lartësinë 1030 m mbi nivelin e detit, ka terren të thyer dhe rrethohet nga malet. Në Jug-Perendim, rreth 7 km larg, ngrihet mali i Gramozit i cili ndan zonën e Devollit nga [[Kolonja]].
 
Arrëza është një fshat malor i thyer, buzë Lumit Devoll, i cili e ndan fshatin në dy pjesë. 4/5 e fshatit është vendosur në krahun Verior të lumit dhe me ekspozim nga Jugu, dhe 1/5 në pjesën Jugore të lumit, me ekspozim nga Veriu.