Ndryshimi mes inspektimeve të "Ndok Gjeloshi"

2.569 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja =Margarita
| bashkëshorti =
| fëmijë =Hajrije
| prindër =
| çmime =
Ndok Gjeloshi ishte pinjoll i trungut të Nik Vuksanit, në Shalë të Dukagjinit. Ndoqi kolegjin Françeskan në [[Shkodra|Shkodër]], dhe më pas përfundoi Akademinë Ushtarake të Modenas në [[Italia|Itali]], ku mori gradën e togerit të forcave të Xhandarmërisë.
 
Ndoka më 1914 gjatë revoltës së Shqipërisë së Mesme u mobilizua në mbrojtje të [[Princ Vidi|Princ Vidit]]. Përkrahte [[Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”|Komitetin "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës"]], mbështeti fushatën për zgjedhjen e [[Luigj Gurakuqi|Gurakuqit]] në dhjetor të 1923.
 
Përkrahu Lëvizjen e qershorit, së bashku me [[Rexhep Shala|Rexhep Shalën]] dhe njësitë ushtarake në Shkodër. Gjatë qeverisjes së [[Fan Noli|Nolit]], Ndoka mori gradën kapiten i forcave kufitare.
U arratis në Jugosllavi, por më vonë kthehet dhe vihet në krye të veprimeve luftarake në Lëvizjen e Dukagjinit të vitit 1926. Në nëntor të po këtij viti së bashku me Dom Loro Cakën, organizuan dhe udhëheqi kryengritjen antizogiste të Dukagjinit, kryengritje që shpërtheu përpara kohe, dhe mbeti e izoluar.
 
Pas kësaj revolte emigroi në Vjenë të, ku martohet me Margaritën, austriake. Bëhet anëtar i grupit të “[[Bashkimit Kombëtar (organizatë)|Bashkimit Kombëtar]]”<ref name=":0">Milani P., [http://www.shkoder.net/fjala/2004/pmilani.htm ''Ja atentatet kundër Mbretit Zog''], "Fjala e Lirë”, 2 shtator 2010.</ref>.
 
===Atentati kundra Mbretit===
 
Mbrëmjen e 20 shkurtit [[1931]], [[Mbreti Zogu I|Mbreti Zog I]] i shoqëruar po dilte nga Teatrit të Operës së Vjenës. Tek po hipnin në makinë, Gjeloshi me Aziz Çamin veprojnë për t'i bërë atentatin. Qëllojnë disa herë dhe vranë majorin [[Llesh Topallaj]] dhe plagosën ministrin e Oborrit [[Eqrem bej Libohova|Eqrem bej Libohovën]]. Atentatorëve iu gjetën pashaporta diplomatike jugosllave<ref>Pearson O., ''Albania in the Twentieth Century, A History: Albania and King Zog, 1908-39'', I.B.Tauris, 2004, fq. 331. ISBN 9781845110130</ref>. Një e përditshme vieneze i përshkroi:<blockquote><small>"…Vrasësi i parë është Ndok Gjeloshi, ai është një ish-Oficer i Ushtrisë Shqipëtare, i lindur në Shkodër në vitin [[1893]] dhe ka shërbyer si ushtarak atje. Ai është një Katolik Roman, i martuar dhe ka banuar në Vjenë me gruan e tij, gjatë dy viteve të fundit. Vrasësi i dytë është ish-Kapiteni Aziz Çami, i lindur në vitin 1893 në Filat të qarkut të [[Gjirokastra|Gjirokastrës]], shërbeu në [[Delvina|Delvinë]]. Ai është një Mysliman beqar dhe jeton në adresën Hegergasse nr. 9 në qarkun 3 të Vjenës..."</small></blockquote>Gjyqi ndaj tyre përfundoi më 2 Tetor të viti 1931, ata u cilësuan fajtorë për vrasjen e major Llesh Topallajt dhe tentativë për vrasjen e Mbretit, Gjeloshi u dënua me 3 vjet e 6 muaj burg nga gjykata<ref>Vllamasi S., [http://www.mnvr.org/ballafaqime-politike-ne-shqiperi-1897-1942-kapitulli-ix/ ''Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942): kujtime dhe vlerësime historike''], Tiranë: Neraida, 2000. ISBN 9992771313</ref>. Përfundimi i kohës së burgimit dhe [[Pushtimi italian i Shqipërisë|pushtimi italian]], i krijuan mundësinë të kthehej përsëri në Shqipëri.
 
==''Vrasja e Ndok Gjeloshit''==
''Atentati i Vjenës ndaj [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogut]], edhe sot e kësaj dite paraqet interes historik dhe ka përsëri një kureshtje.''
 
pranverën11 e vititprill [[1943]] dhe konkretish me datë 11 Prill, në fundin e Bulevardit kryesor të [[Tirana|Tiranës]], ''(sot rruga e Stacionit të Trenit)'', Ndok Gjeloshi mbetetmbeti i vrarë nga dora gjakatare e një aktivistiatentat komunist ibërë pamëshirshëmnga si gjarpëri ([[Myslym Keta)]], aime uurdhër vra siKomitetit shumëQëndrortjerë[[Partia meKomuniste urdhëre Shqipërisë|Partisë komitetit qëndrorKomunistePartisShqipërisë]]<ref Komunistename=":0" />.
Në mbërmjen e 20 shkurtit të vitit [[1931]], pasi ishte studiuar shumë mirë skena para se të ndodhte atentati, [[Mbreti Zogu I]] dhe disa nga njerëzit e tij që e shoqëronin në shfaqjen e operës "Pagliacci" në Teatrin e Operës së Vjenës, u larguan nga salla e shfaqjes pak minuta përpara përfundimit. Në hyrjen kryesore të Operës e prisnin dy makina. Mbreti i maskuem me rrobat e axhudantit major Llesh Topallaj ''(dhe anasjelltas)'', ky ndrrim rrobash ishte si rezultat i një informacioni që kishin marrë, për ardhjen e një djali nga [[Shala]] që ishte i betuem për hakmarrje. Ahmet Zogu hipi në automobilin e parë së bashku me kolonel Libohovën, ndërkohë që major Topallaj përgatitej të hipte në automobilin e mbretit së bashku me këshilltarin e legatës Shqipëtare në [[Vjena|Vjenë]]. Kur këta po hipnin në makin, Ndok Gjeloshi ju del përpara dhe hapë zjarr, pas të shtënave të para agjenti i policisë që ishte ulur në vëndin e parë të makinës së mbretit, kërceu nga automobili dhe iu turr vrasësve. Zogu po përgatitej të dilte nga makina ndërsa major Topallaj u godit edhe dy herë të tjera me rrevole, ai vdiq menjëherë në vënd.
Berned Fischer nga ana e tij shprehet se pas një shkëmbimi zjarri të shkurtër me dedektivët e mbretit, dy vrasësit u kapën dhe u arrestuan. Mbreti u rikthye menjëherë në ndërtesën e Operës dhe filloi të lëshonte britma histerike dhe ashtu me revole në dorë filloj të shante në gjuhën Gjermane.
 
=='' Burime informacioni''==
Ndok Gjeloshi me të shtënat e rrufeshme mbi mbretin shqiptar në Vjenë hyri në mënyrë spektakolare në Historinë e Shqipërisë, e pse jo edhe të [[Austria|Austrisë]]. Në vija të përgjithëshme për atentatin është folur dhe shkruar pak a shumë kështu; ''(Botuar në gazetat ditore, Vieneze të atyre ditëve).''
<references />
 
==''Lidhje të jashtme''==
…Vrasësi i parë është Ndok Gjeloshi, ai është një ish-Oficer i Ushtrisë Shqipëtare, i lindur në Shkodër në vitin [[1893]] dhe ka shërbyer si ushtarak atje. Ai është një Katolik Roman, i martuar dhe ka banuar në Vjenë me gruan e tij, gjatë dy viteve të fundit. Vrasësi i dytë është ish-Kapiteni Aziz Çami, i lindur në vitin 1893 në Filat të qarkut të [[Gjirokastra|Gjirokastrës]], shërbeu në [[Delvina|Delvinë]]. Ai është një Mysliman beqar dhe jeton në adresën Hegergasse nr. 9 në qarkun 3 të Vjenës...
 
Gjyqi ndaj tyre përfundoi më 2 Tetor të viti 1931, ata u cilësuan fajtor për vrasjen e major Llesh Topallajt dhe tentativë për vrasjen e Mbretit, ai u dënua me 3-vjet e 6 muaj burg nga gjykata, dhe Çami 2-vjet e 6 muaj. Organizatorët e tjerë, mes tyre [[Qazim Mulleti]], [[Mustafa Kruja]], [[Rexhep bej Mitrovica|Rexhep Mitrovica]], Angjelin Suma, Sejfi Vllamasi, etj u liruan shpejt pas arrestimit të tyre, ata u dëbuan nga Austria dhe shumica e tyre u zhvëndosën në Paris. Përfundimi i kohës së burgimit dhe rrëzimit të Mbretit nga froni, i krijuan mundësinë Ndok Gjeloshit të kthehet përsëri në Shqipëri, por këtë herë në Shqipërinë e Veriut e pritën si hero.
 
Ja si është shprehur konkretisht Ndok Gjeloshi para trupit gjykues, për atentatin kundër Ahmet Zogut;
 
''…Unë vëndosa të qëlloj mbi Ahmet Zogun pasi kisha bindje të plotë, se ai ishte nji fatkeqësi Kombëtare. Unë e qellova me bindje të plotë, pasi e dija se interesi i tij i vetëm ishte, etja e shfrenuar për pushtet personal dhe para, të nxjerra si produkt i nji tradhtie të ulët, të larë me lotë dhe vuajtje të nji populli fukara…''
 
==''Vrasja e Ndok Gjeloshit''==
 
 
Në pranverën e vitit [[1943]] dhe konkretish me datë 11 Prill, në fundin e Bulevardit kryesor të [[Tirana|Tiranës]], ''(sot rruga e Stacionit të Trenit)'', Ndok Gjeloshi mbetet i vrarë nga dora gjakatare e një aktivisti komunist i pamëshirshëm si gjarpëri (Myslym Keta), ai u vra si shumë të tjerë me urdhër të komitetit qëndror të Partis Komuniste.
 
 
''"'''Ndok Gjeloshi'''" ishte dhe mbetet një figurë spektakolare, dhe i vlerësuar si një nga trimat më madhështor të asaj kohe.''
''Ai do të mbetet një figurë e rëndësishme Kombëtare Shqiptare e jetës Politiko-Ushtarake, për kohën e vet, me pamjen e vet që vetëm rrezaton.''
 
''Trimëria e guximëshme e Ndok Gjeloshit është i përjetuem në shumë këngë dhe rapsodi që populli i ka kushtue kreshnikut të vet. (Shih lidhje të jashtme).''
 
==''Burime informacioni''==
 
*''http://www.shoqatadukagjini.com''
*''Prël Milani, “Ja atentatet kundër Mbretit Zog”, Botuar në revistën, "Fjala e Lirë” me 2, Shtator, 2010.''
 
 
==''Shih edhe këtë''==
 
[[Shtatë Shaljant]], [[Mehmet Shpendi]], [[Mark Lula]], [[Martin Camaj]], [[Marash Delia]], [[Vat Gjeloshi]], [[Shala]], [[Dukagjini]], [[Abat]], [[Thethi]]
 
==''Lidhje të jashtme''==
 
* [http://www.youtube.com/watch?v=KHDYR0LTfb4 Ndok Gjeloshi në Vjenë të Austris - Fran Kodra & Ndue Shytani]
7.597

edits