Ndryshimi mes inspektimeve të "Dobërçani (Gjilan)"

ska përmbledhje të redaktimeve
| gjat_g=21 | gjat_m=34 | gjat_s=11 | gjat_dr = E
}}
'''Dobërçan''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Gjilanit|Gjilanit]], [[Kosovë]]. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin '''Miresh'''<ref>Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 53. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,</ref> dhe shtrihet buzë lumit [[Përlepnica]] përgjatë magjistrales [[Gjilani|Gjilan]]-[[Bujanoci|BujanofcBujanoc]] 12&nbsp;km në verilindje të [[Gjilani]]t. Gjendet në një pjesë të rrafshët me disa rrafshnalta, në Dobërçan gjendet edhe Banja me ujë Mineral ''Vëllezërit Ibishi'', uji i të cilës ka aftësi për shërimin e shumë sëmundjeve.
 
==Gjeografia==