Ndryshimi mes inspektimeve të "E madhe është gjëma e mëkatit"

lende+burim
v
(lende+burim)
[[Skeda:E madhe është gjëma e mëkatit (Tat Tanushi i Bubullimës).jpg|thumb|200px|Ballina]]
'''E madhe është gjëma e mëkatit''' njohur edhe nën titullin '''Tat Tanushi i Bubutimës''' është vepër e shkrimtarit shqiptar [[Mitrush Kuteli]], e shkruar më [[1947]] dhe e botuar për herë të parë më [[1993]].<ref name="S.Hamiti">{{cite book|last1=Hamiti|first1=Sabri|title=Letërsia moderne shqipe|date=2009|publisher=UET press|location=Tiranë|isbn=978-99956-39-03-7|page=362-363|accessdate=22 janar 2018}}</ref>
 
== Historia e veprës ==
Vepra e shkruar më 1947 njihej vëtëm nga autori, familja, Petraq Kolevica dhe ndonjë i afërm. Titulli familjar i novelës ''Tat Tanushi'' mbeti ashtu siç ishte shkruar më 1947, pa u rishikuar më ngaqë autorit iu hoq e drejta e botimit dhe nisi të përkthente me mëditje<ref>''Quo vadis, Shqipëri?'', antologji e përgatitur nga [[Ardian Klosi]], Tiranë: Albania, 1993, fq. 183.</ref>.
 
Ashtu si ç’do autor ka kryeveprën e tij, edhe tek Kuteli, rrëfimi “E madhe është gjëma e mëkatit” është kryevepra e kryeveprave të tij. Jo vetëm nga ngjarja dhe filozofia e madhe që mbart ajo, por edhe nga mënyra e të rrëfyerit si askush tjetër apo, figurat artistike e fantastike, stili i të treguarit e gjithçka të përsosur që ka brenda vepra.
 
== Burime ==
<references />
*{{reflist}}
 
== Shih edhe ==
7.597

edits