Dallime mes rishikimeve të "Gjergj Fishta"

16 bytes added ,  3 vjet më parë
v
v
{{Leter figura|Gjergj Fishta.jpg|220px}}
{{Letër portreti| Gjergj Fishta}}
{{Leter emri|P. Gjergj Fishta o.f.m. me dekoratat}}
{{Leter ditëlindje| [[23 tetor]], [[1871]]}}
{{Leter vendlindje| [[Fishtë]], [[VilajetiPerandoria i ShkodrësOsmane]]}}
{{Leter ditëvdekje| [[30 dhjetor]], [[1940]]}}
{{Leter vendvdekje| {{flagicon|Albania}} [[Shkodra|Shkodër]], [[ShqipëriMbretëria Shqiptare (1939–43)]]}}
{{Leter nacionaliteti| Shqiptar}}
{{Leter profesioni| TeologFrat, diplomat,njeri historiograf,i pedagog,letrave filozof,dhe shkrimtararteve, poet, dramaturg, atdhetardiplomat}}
{{Leter Tabela Fund}}
 
:“''Fishta asht nji Homer shqiptar. Ai nuk asht vetëm nji poet i madh kombëtar. Ai asht nga ma të mëdhajt në botë. E randsishme asht që ai të njihet prej saj''”. - [[Zef Valentini]]
 
'''Gjergj Fishta''' ([[Fishtë]], [[23 dhjetor]] [[1871]] - [[Shkodër]], [[30 dhjetor]] [[1940]]) ishte frat françeskan, njeri i letrave<ref>[[Aurel Plasari|Plasari A]]., ''Mbi autorin'' botuar në ''Estetikë dhe kritikë'', Tiranë: Revista "Hylli i Dritës", 1999, fq. 9-30. ISBN 99927-646-0-0</ref>, piktor, arkitekt<ref>Kabashi L., ''A. Gj. Fishta ndër arte,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 61-69. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave dhe mbrojtës i Shqipërisë në arenën ndërkombëtare.
 
Për gjysmë shekulli ishte figura mbizotëruese e letërsisë shqipe, madje që kur ishte gjallë u kurorëzua "poet kombëtar". Pas vitit 1945, kur u vendos regjimi komunist, vepra e Fishtës u ndalua dhe qëndroi e tillë derisa u përmbys diktatura komuniste.<ref name="S.Hamiti">{{cite book|last1=Hamiti|first1=Sabri|title=Letërsia moderne shqipe|date=2009|publisher=UET press|location=Tiranë|isbn=978-99956-39-03-7|page=16|accessdate=4 nëntor 2017}}</ref>
Në vitin 1899 caktohet famullitar i përkohshëm në famullinë e [[Gomsiqe]]s, nën juridiksionin e [[Preng Doçi|Abatit]]. Më [[1899]] qe një ndër anëtarët themelues të shoqërisë "Bashkimi", të prirë nga Abati [[Preng Doçi|Doçi]]. Më 1902 u emërua sekretar i Komisariatit Gjeneral të Misionit Françeskan në Shkodër dhe po atë vit u bë i pari drejtor shqiptar i Shkollës Françeskane. Porsa mori në dorë drejtimin e shkollës ndërroi gjuhën e dhënies së mësimit nga italishtja në gjuhën shqipe. Me mbarështimin e tij, iu shtuan edhe klasët që atëkohë quheshin ''qytetnore.'' Duke qenë në periudhën osmane ndoshta e vetmja shkollë kombëtare në Shkodër, duke u nderuar më pas edhe nga Xhonturqit ngaqë ishte pa ndikime të huaja si shkollë.
 
Më 15 shkurt 1907 me [[Shtjefën Gjeçovi|Gjeçovi]]n themeloi të parën bibliotekë shkollore në viset shqiptare. Në nëntor 1908 u tubua [[Kongresi i Manastirit]], ku Fishta përfaqësoi shoqërinë Bashkimi dhe mbajti ligjëratën “''Për alfabetin latin''”, që i dha udhëzgjidhje marrëveshjes për alfabetin. Me [[Kryengritja e vitit 1911|kryengritjen e MbiShkodrës më 1911]] i dërguar nga autoritetet osmane Arqipeshkvi i Shkodrës, [[Jak Serreqi|Serreqi]], mori me vete Fishtën dhe [[Luigj Bumçi|Bumçin]] në [[Podgorica|Podgoricë]] për të ndërmjetësuar për paqe mes autoriteteve dhe prijësve të maleve<ref name=":0" />. [[Skeda:Vendimi i komisionit për alfabetin në mansitr.jpg|thumb|left|300px||Vendimi për alfabetin e gjuhës shqipe në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]].]]
 
== Komisioni ndërkombëtar dhe politika ==
7.597

edits