Dallime mes rishikimeve të "Mehmet bej Konica"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Kutia Politikan|Emri=Mehmet bej Konica|Figura=Mehmet Konica.jpg|Madhësia e Figurës=250px|Detyra=Ministër i Punëve të Jashtme|Fillimi i afatit=25 dhjetor 1918|Mbarimi i afatit=14 nëntor 1920|Paraardhësi=[[Preng Bibë Doda]] më1914|Pasardhësi=zv. [[Mehdi bej Frashëri]] dhjetor 1919 / [[Iljaz bej Vrioni]]|Datëlindja=[[1881]]|Vendlindja=[[Konicë]], [[Perandoria Osmane]])|Datëvdekja=[[1946]]|Vendvdekja=[[Romë]], [[Itali]]|Kombësia=Shqiptarë|Profesioni=nëpunës, diplomat|Partia=|Feja=mysliman suni|Bashkëshortja=Edipe hanëm Zavalani|Fëmijë=Skënder, Skifter, Merushe, Lavdia}}
 
'''Mehmet bej Konica''' ([[Konica|Konicë]], [[1881]] - [[Roma|Romë]], [[1946]]) ishte ministër i punëve të jashtme, diplomat karriere dhe veprimtar politik shqiptar.
 
== Jeta ==
Është njëri prej parashtruesve të kërkesave të [[Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë|Qeverisë së Vlorës]] në [[Konferenca e Ambasadorëve|Konferencën e Ambasadorëve]] në [[Londra|Londër]] më 1913 bashkë me [[Rasih bej Dino|Rasih bej Dinon]] dhe [[Filip Noga|Filip Nogën]]<ref>Pearson O., [https://books.google.com/books?id=3_Sh3y9IMZAC&pg=PA37&dq=Rasik+Dino&hl=en&ei=MVtDTOzdFNjNjAeP-rQX&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCsQ6AEwAA#v=onepage&q=Rasik%20Dino&f=false ''Albania and King Zog: independence, republic and monarchy 1908-1939'']. I.B.Tauris. 2004 fq. 37. ISBN 1-84511-013-7.</ref>. Mehmet Konica ishte një ndër të paktët dëshmitarë të tragjedisë shqiptare të kufijve. Ai e ndoqi atë nëpër disa etapa. Që nga viti 1913, deri më 1923, kur më së fundi, një delegacion ndërkombëtar i kryesuar nga gjenerali italian [[Enrico Tellini]], vendosi në Shqipërinë e Jugut gurët që shënonin kufijtë e shqiptaro-greke. Më 1918 është nismëtar dhe kryetar i [[Kongresi i Durrësit|Kongresit të Durrësit]]. Më 1918-1919 delegat i Punëve të Jashtme. Në dhjetor të 1920 u dërgua në Londër si përfaqësues i Shqipërisë, ndonëse jo i njohur zyrtarisht nga Britania e Madhe.
 
Më 1920 emërohet ministër i Punëve të Jashtme në qeverinë [[Sulejman bej Delvina|Delvina]] të dalë nga [[Kongresi i Lushnjes|Kongresi i Lushnjës]]. Po atë vit ngarkohet nga Këshilli i Ministrave të gjente një organizator të huaj për Ministrinë e Punëve të Jashtme. Në vitet 1922-25 shërbeu si ministër fuqiplotë i Shqipërisë në [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Britaninë e Madhe]]<ref name=":2" />. Pas [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së qershorit]] detyrat e tij u vështirësuan duke qenë se po përpiqej t'i mundësonte përligjje diplomatike një qeverie të dalur nga një kryengritje<ref>Austin R., ''Founding a Balkan State: Albania's Experiment with Democracy, 1920-1925'', University of Toronto Press, 2012, fq. 109-110. ISBN 9781442644359</ref>. Në periudhën 1925-1939 ka shërbyer si diplomat në misione të ndryshme të konferencave ballkanike<ref name=":2" />, ku sipas bashkëshoqëruesit të tij [[Gjergj Fishta|Fishtës]], mbajti një nga ligjëratat më të mira<ref>''At Gjergj Fishta si mis në Konferencen Nderbalkanike të Athenës,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 21-28. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>.
 
Pas pushtimit të Shqipërisë, emigroi në [[Mbretëria Jugosllave|Jugosllavi]], ku qëndroi pak kohë. Shkon më pas në Itali. Më 1943 emërohet ministër i Punëve të Jashtme në qeverinë [[Rexhep bej Mitrovica|Mitrovica]], por nuk e pranoi detyrën.
7.597

edits