Ndryshimi mes inspektimeve të "Ethem Haxhiademi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Me të mbaruar Normalen e Elbasanit, më 1919 shkoi në Lecce të [[Italia|Italisë]] për të përgatitur vitin e katërt të gjimnazit, nxuri latinishten dhe i ndollën interesin "Bukoliket" e [[Vergili|Virgjilit]]. Klasat e epërme të gjimnazit i ndoqi në Tirol të [[Austria|Austrisë]], ku kreu edhe maturën. Më 1924 nis studimet në [[Berlini|Berlin]] për Shkenca Politike<ref>Nikolli F., ''[http://www.balkanweb.com/site/ethem-haxhiademi-doreshkrimet-dhe-fotot-e-shkrimtarit-te-ndaluar/ Ethem Haxhiademi, dorëshkrimet e shkrimtarit të ndaluar]'', balkanweb.com, 7 janar 2016.</ref> sipas porosisë së familjes<ref name=":0" />.
 
Në qeverinë [[Shefqet bej Vërlaci|Vërlaci]], do të punonte drejtor i Zyrës së Enteve Lokale në ministrinë e Brendshme drejtuar nga [[Maliq bej Bushati|Maliq Bushati]]<ref>''Annuario del Regno d'Albania,'' Milano: Ravagnati, 1940.</ref>. Pas hyrjes së regjimit komunist, ishte kryetar i degës së Lidhjes të Shkrimtarëve në Elbasan<ref>[[Granit Zela|Zela G]]., ''Ditëlindja e nje kryevepre “…gjëma e mëkatit” e Mitrush Kutelit, rekordi i kritikës'', Standard, 17 shkurt, 2014.</ref>.
 
== Krijimtartia ==
7.597

edits