Ndryshimi mes inspektimeve të "Amadeo Avogadro"

154 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
Kam rregulluar biografine e permbledhur e shkencetarit, do ta perfundoj te gjithe artikullin ne ditet ne vijim
(better image)
v (Kam rregulluar biografine e permbledhur e shkencetarit, do ta perfundoj te gjithe artikullin ne ditet ne vijim)
[[Skeda:Avogadro Amedeo.jpg|parapamje|Amadeo Avogadro]]
 
'''Lorenzo Romano Amedeo Avogadro, Kont i Kuaregnës dhe Cerretos''' (''6 gusht 1776 – 9 korrik 1856''), ishte një shkencëtar italian, i dalluar për studimet e tij në teorinë molekulare, të përmbledhura në Ligjin e Avogadros, që thotë që vëllime të barabarta të gazeve në temperaturë dhe shtypje të njëjtë përmbajnë të njëjtin numër molekulash. Për nder të tij, numri i grimcave elementare (jone, atome, molekulare ose thërrmija të tjera) në një mol substance, 6.022140857(74)×1023 , njihet si konstantja e Avogadros, një nga shtatë njësitë bazë të '''Sistemit Ndërkombëtar të Njësivë''', që shënohet si N<sub>A</sub>.
Amedeo ka lindur në Torino, Itali, më 9 gusht 1776 në një familje  avokatesh. Ai u rrit ne nje periudhe te rendesishme ne kimi ku kimist si John Dalton dhe Joseph Louis Gay-Lussac  kishin filluar te kuptonin pjeset e atomit dhe molekulat.
 
[[File:Avogadro - Mémoire sur les chaleurs spécifiques des corps solides et liquides, 1833 - 6060053 TOAS005003 00003.tif|thumb|''Mémoire sur les chaleurs spécifiques''|left]]Babai
i tij, Count Filippo Avogadro ishte një avokat i njohur. Amedeo ndjeki gjurmët
e të atit dhe fitoi një doktoraturë mbi ligjet 
në 1796 dhe  me pas filloi ta
praktikonte.Pavarësisht karrierës së tij të suksesshme ligjore ai e la atë për
të dhene mesim ne matematikë dhe fizikë në shkollen e mesme në Vercelli në
1809.
 
Per me shume https://realmadridalbania12.blogspot.com
 
[[Kategoria:Kimistë italianë]]