Dallime mes rishikimeve të "Kuaternari"

No change in size ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Redaktim gramatikor dhe rregullim të informacionit)
v
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Kuaternari''' është priudhaperiudha më e re e [[Kenozoiku|Kenozoikut]] i cili fillojë nga fundi i epokës së [[Plioceni|Pliocenit]], më saktë nga fundi i periudhës së [[Neogjeni|Neogjenit]] para 1,806 milion vitesh dhe vazhdon deri në ditët tona. Në kuadër të Kuaternarit dallohen dy epoka gjeologjike: [[Pleistoceni]], që fillojë para 1,87 milion vitesh dhe [[HolloceniHoloceni]] që fillojë 10,000 vjet para erës sonë, e vazhdon edhe sot.
 
== Paraqitja e njeriut ==