Ndryshimi mes inspektimeve të "Birkena"

314 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Bircenna''' ka qene princeshë [[Ilirët|Ilire]], bija e mbretit [[Bardhyli II]]. Rreth vitit 295 pes, ajo u martua me [[Pirro i Epirit|Pirron]].<ref>John Wilkes: The Illyrians. Oxford; Cambridge: Blackwell. 1992. = The Peoples of Europe, ISBN 0631146717, p. 125.</ref><ref>Neritan Ceka: The Illyrians to the Albanians. Tirana: Migjeni. 2013. ISBN 9789928407467, pp. 134., 139., 387.</ref><ref>Tajar Zavalani: History of Albania. Ed. by Robert Elsie, Bejtullah Destani. London: Centre for Albanian Studies. 2015. = Albanian Studies, ISBN 9781507595671, p. 14.</ref>
'''Bircenna''' ka qene princeshë [[Ilirët|Ilire]] bija e mbretit [[Bardhyli]].Ajo ishte motër e [[Bardhyli II]] dhe halle apo teze e [[Cleitus ilir]].<ref>[http://ancientlibrary.com/smith-bio/0472.html The Ancient Library - Bardyllis]</ref>
 
== References ==
 
== See also ==
*[[Bardhyli]]
*[[Cleitus ilir]]
*[[Bardhyli II]]
*[[Pirro i Epirit]]
 
{{commons|Illyria & Illyrians}}