Dallime mes rishikimeve të "Theodor Anton Ippen"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Infobox person|emri=Theodor Anton Ippen|image=TheodorIppen.jpg|foto=TheodorIppen.jpg|alt=[[Foreign Ministry of Austria-Hungary]]|datëlindja=<span>29 nëntor 1861</span>|vendlindja=[[Sezemice (Mladá Boleslav District)|Sezemice]], [[Austria-Hungary|Austro-Hungari]]|data e vdekjes=31 janar 1935&nbsp;&#x28;73 vjeç)|vendvdekja=[[Vienna|Vienë]], [[Austria|Austri]]|kombësia=[[Austria-Hungary|Austro-Hungareze]]|arsimimi=Kreu studimet për Gjuhët orientaleOrientale dhe ekonomiEkonomi në [[Diplomatic Academy of Vienna|Akademin Orientale]] të [[Viena|Vienës]]|profesioni=diplomatDiplomat|misc4=[[Foreign Ministry of Austria-Hungary|Ministria e Jashtëme e Austri-Hungarisë]]|birth date=<span>29 nëntor 1861</span>|birth place=[[Sezemice (Mladá Boleslav District)|Sezemice]], [[Austria-Hungary]]|death date={{Death date and age|1935|01|31|1861|11|29}}|death place=[[Vienna]], [[Austria]]}}'''Theodor Anton Max Ippen''' (29 nëntor 1861 – 31 janar 1935) ishte [[Albanologjia|Albanolog]] dhe [[Diplomati|diplomat]] [[Perandoria Austro-Hungareze|austro-hungarez]].
 
Ippen i përkiste grupit të Albanologëve që i botuan veprat e tyre mbi Shqipërinë nëpërmjet instituteve Austro-Hungareze të finacuar nga shteti, në mënyrë që të krijonin vetëdijen kombëtare te shqiptarët, gjë për të cilën  ai besonte se do të ishte e dobishme për Monarkinë Dualiste.