Ndryshimi mes inspektimeve të "Dobërçani (Gjilan)"

v
rregullime të vockla
v (rregullime të vockla)
| gjat_g=21 | gjat_m=34 | gjat_s=11 | gjat_dr = E
}}
'''Dobërçan''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Gjilanit|Gjilanit]], [[Kosovë]]. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin '''Miresh'''<ref>Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 53. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,</ref> dhe shtrihet buzë lumit [[Përlepnica]], përgjatë magjistrales [[Gjilani|Gjilan]]-[[Bujanoci|Bujanoc]] 12&nbsp;km në verilindje të [[Gjilani]]t. Gjendet në një pjesë të rrafshët me disa rrafshnalta, në Dobërçan gjendet edhe Banja me ujë Mineral ''Vëllezërit Ibishi'', uji i të cilës ka aftësi për shërimin e shumë sëmundjeve.
 
==Gjeografia==
Ështe një fshat me një pozitë mjaft të përshtatshme gjeografike dhe ka shumshumë cilësi të tjera të cilat jaia rrisin vlerat fshatit .
Ështe një fshat mjaft përparimtar sidomos pas vitit [[1999]] pas perfundimit të luftës.
 
==Demografia==
Fshati Dobërçan ka afërafro 600 shtëpi dhe një numër shumë të madh të banorëve ku pjesa dermuesedërrmuese janë të rinjërinj. Ajo çfarë më se shumti e përbënepërbën bukurinë e fshatit është ndërtimi i "Parkut të Dëshmoreve" në qendër të fshatitifshatit, i cili u ndërtua me investimin e banorëve të fshatit e sidomos nga bashkfshatarët të cilët jetojnë në vendet perëndimore. Gjithashtu rinia dhe të gjithë vendasit në pergjithsipergjithësi kanë edhe vende të tjera për të kaluar kohën e lirë.
 
<!-- == Ekonomia == -->
3.727

edits