Ndryshimi mes inspektimeve të "Ulpiana Aliaj"

134 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtova informacion
(Shtova informacion)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Ulpiana Aliaj''' është një soprano shqiptare, e cila prej vitesh jeton në [[Itali]] dhe është fituese e disa çmimeve ndërkombëtare. Ka debutuar në shumë teatro në Itali, Gjermani, Spanjë, Zvicër, Austri dhe ka interpretuar rolet Adina “L’elisir d’Amore”, Lauretta “Gianni Schiçhi”, Pamina “Die Zauberflote”, Sophie “Werther”, Donna Fiorilla “Il Turco in Italia”, Gilda “Rigoletto”, Rosina “Il Barbiere di Siviglia” Me role të ndryshme në skenat operistike jashtë Shqipërisë, sopranoja shqiptare në vitin 2013 u ngjit në skenën e TOB dhe debutoi në “Ein deutches Requiem” nga Johannes Brahms. Kjo vepër vjen u realizua premierë dhe ishte premtuese sepse dhuroi jo pak emocione në publikun e Tiranës. Në intervistat e dhëna për disa gazeta sopranoja Ulpiana Aliaj pohon se jeta e saj artistike larg Shqipërisë nuk ka qenë e lehtë dhe puna e madhe dhe dashuria për profesionin e kanë bërë që ajo të jetë sot në skena të ndryshme të botës,ku permendim Teatro Comunale di Bologna,Royal Opera House Muscat,Teatro di Bolzani,Staatstheatre Nuremberg,Staatstheatre Bolzano etj.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
Anonymous user