Ndryshimi mes inspektimeve të "Sanxhaku i Pazarit të Ri"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Portal|Sanxhaku i Pazarit të Ri}}{{gjysëm-mbrojtur}}
{{Historia e Kosovës}}
'''Sanxhaku i Pazarit të Ri''' ka një sipërfaqe prej 8.687 [[km]] katrorë dhe 530 000 banorë. Kryeqyteti është [[Pazari i Ri]] (Novi Pazari). Kufizohet me Serbinë, Malin e Zi, [[Republika e Kosovës|Republikën e Kosovës]], Bosnjën dhe Hercegovinën dhe Shqipërinë. E përbëjnë këto komuna: [[Pazari i Ri]], [[Tutini]], [[SjenicaSenica]], [[PrijepoljePrepoli]], [[Nova Varosh]], [[BijelloBellopoja Polje(Mal i Zi)|Bellopoja]], [[Rozhaja]], [[Plava]], [[PlevljePlevla]] dhe [[BeraneBerana]].
 
Për shkak të rrethanave politike është bërë shpërndarja e sanxhakut, mirëpo banorët vendas të sanxhakut këtë ndarje ende nuk e kanë pranuar.