Ndryshimi mes inspektimeve të "Robert Burns"

19 bytes removed ,  3 vjet më parë
Ndryshime gjuhësore. Përmbajtja mbetet e njëjtë.
v (Bot: Migrating 62 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q81960 (translate me))
(Ndryshime gjuhësore. Përmbajtja mbetet e njëjtë.)
| webfaqja =
}}
'''Robert Burns''' (lindi më [[25 janar]] [[1759]], në [[Alloway]], [[Ayrshire]], [[Skoci]] - [[21 korrik]] [[1796]], [[Dumfries]], [[Skoci]]) djal i William Burns (bujk), ishte më i madhi nga shtatë fëmijët e familjes. Rininë e tij e kaloi duke punuar në fermën e babait të tijdhe, dhemegjithëse pavarësishtishin nga varfëriavarfër, babai i mundësoi arsimim shumë mirë sepseduke me këmbëngulje angazhoipunësuar një mësues për të dhe dhe vëllaunpër vëllanë e tij më të rijri Gilbert-inGilbertin.
 
Nga mosha 15 vjeçare, i ra barra e punëtorit kryesor në fermë. Për t’i ikur lodhjes, ai i rrekej shkrimit që e bëntë të haroj punën e rëndë dhe të vështirë duke medituar për një botë më të mirë. Në këtë moshë edhe duelën në dritë vargjet e tij të parë, odë për Skotllandën dhe për gratë ; « Nela ime e bukur ».
Anonymous user