Dallime mes rishikimeve të "Poneshi"

548 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Ponesh''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Gjilanit|Gjilanit]], [[Kosovë]].
 
<!-- == Gjeografia == -->
Etimologjia e toponimit ''Ponesh'' ka prejardjen e saj në një simbiozë historik gjuhësore shqiptaro-[[Vllahishtja|arumune]] ([[Vllehët|vlleh]]).<ref name=Baliu>Begzad Baliu (Mars 2013), "[http://www.unkorce.edu.al/sites/default/files/fakulteti_edukimit/botimi_i_rumanise_i_redaktuar.pdf Toponimia Arumune në Kosovë]", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.</ref>
 
== Demografia ==