Dallime mes rishikimeve të "Kuzhina shqiptare"

No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.56) dhe riktheu rishikimin 1762985 nga Tytuu)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kuzhina shqiptare''' është një përzierje e influencave të kuzhinës [[Turqia|turke]], asaj [[ballkan]]ike dhe [[Evropa|evropiane]]. Ajo është e njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Pothuajse çdo krahinë ofron specialitetet e saj të veçanta.
Gatimi i mishit të pjekur, sidomos qingjitqengjit dhe përgatitja e byrekëve të ndryshëm është e përhapur në të gjithë vendin. Veçanërisht në krahinat e jugut dhe [[Shqipëri]]së së mesme është i njohur përdorimi në shkallë të gjerë i perimeve dhe zarzavateve, vajit të ullirit, erëzave të ndryshme dhe limonit.
Pjatat e peshkut janë të njohura veçanërisht në qytetin e [[Shkodra|Shkodrës]] (tava e krapit), [[Pogradeci]]t (korani me arra dhe lloje të tjera), zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj.
Anonymous user