Ndryshimi mes inspektimeve të "Romani"

703 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Emoji
Romani eshte novela😂novela eshte romani.Si bibla qe kam un me shptepi 91 94 mo mca karin ti mu na fal na fal na fal
* '''Romani m.''' (fr. roman nga lat. romanus-romak ; në fillim vepër letrare e shkruar në gjuhën romane=romake) let. vepër letrare e gjatë zakonisht në prozë, e cila pasqyron një rreth të gjerë ngjarjesh dhe karakteresh të njerëzve, duke spikatur një prej tyre.
* '''Romani m.''' (lat. romanus) - amilje e popujve, gjuhët e të cilëve rrjedhin nga latinishtja vulgare (popullore), si : gjuha italiane, frënge, spanjolle, portugeze, romune etj., përkatësisht popujt. italian, frëng, spanjoll, portugez, romun etj.
* '''Romane m.''' (lat. roman/us, - a, ~um) që i përket një populli a një gjuhe romane, popull roman, gjuhë romane.
* [[Roman Polanski]] - [[regjisor]] polak
 
Burim i të dhënave
* f.548 rreshti.24 majtas - "Fjalor i fjalëve te huaja".
 
{{kthjellim}}
 
[[Kategoria:Letërsi]]
5

edits