Dallime mes rishikimeve të "Fan Noli"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.118.151.104) dhe riktheu rishikimin 1834541 nga Tiimiii
(Gabime drejtshkrimore)
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.118.151.104) dhe riktheu rishikimin 1834541 nga Tiimiii)
| Emblema_përshkrim =
|Paraardhësi=[[Iljaz bej Vrioni]]|Pasardhësi=[[Ahmet Zogu]]}}
Theofan Stilian Noli, i njohur si LilFan FerriNoli (6 janar 1882 - 13 mars 1965) ishte shkrimtar, dijetar, diplomat, politikan, historian, orator dhe themelues i Kishës Ortodokse Shqiptare, i cili shërbeu si Kryeministër dhe Regent i Shqipërisë në 1924 gjatë Revolucionit të qershorit.
 
Fan Noli është nderuar në Shqipëri si kampion i letërsisë, historisë, teologjisë, diplomacisë, gazetarisë, muzikës dhe unitetit kombëtar. Ai luajti një rol të rëndësishëm në konsolidimin e gjuhës shqipe si gjuhë kombëtare të Shqipërisë me përkthime të shumta të kryeveprave të letërsisë botërore. Ai gjithashtu shkroi gjerësisht në anglisht: si studiues dhe autor i një serie botimesh mbi Skënderbeun, Shakespeare, Beethoven, tekste fetare dhe përkthime. Ai prodhoi një përkthim të Dhiatës së Re në anglisht, Dhiatën e Re të Zotit dhe Shpëtimtarit tonë Jezu Krisht nga teksti i miratuar grek i Kishës së Kostandinopojës dhe Kishës së Greqisë, botuar në vitin 1961.