Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha kineze"

9 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
 
'''Gjuha kineze''' sot flitet nga rreth {{formatnum:1200000000}} folës, shumica e të cilëve janë banorë nga [[Kina]] dhe [[Republika KinezeTajvani]], kurse një numër i vogël i folësve të kinezishtes jetojnë jashtë këtyre shteteve. Forma standarde e gjuhës Kineze është Mandarin. Një folës i dialektit veri-lindor vështirë se mund të kuptohet me një folës të dialektit jug-perëndimor, për këtë arsye është pranuar dialekti Mandarinë si gjuha Kineze standarde.
 
'''Emri'''
Anonymous user