Dallime mes rishikimeve të "Gjuha gjermane"

U kthye versioni 1835504 i bërë nga Elmedinfeta (diskutimet): "bold" për emrin tjetër
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(U kthye versioni 1835504 i bërë nga Elmedinfeta (diskutimet): "bold" për emrin tjetër)
Etiketa: Undo
|sil =[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=deu deu]
}}
'''Gjuha gjermane''' (ose '''gjermanishtja'',' (gjermanisht: ''Deutsch'') i takon degës se [[Gjuhët gjermanike perëndimore|gjuhëve perendimore]] [[Gjermania|gjermane]]. Ajo është gjuhe më e folur në [[Bashkimi Evropian]] dhe renditet ndër gjuhët botërore.
 
Dialektet e gjermanishtes ndahen sipas ndryshimit të tingujve në dy kategori të ashtuquajtura dialektet e gjermanishtës së epërme dhe dialektet e gjermanishtës së poshtme. Këto janë reformuar në [[Gjuha letrare dhe standarde|gjuhën letrare]] ose gjuhen standarde gjermane e cila bazohet në dialektet e gjermanishtës së Epërme.