Dallime mes rishikimeve të "Presioni i gjakut"

Rregullava
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(Rregullava)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
* Vëllimin minutikte te gjakut e rrisin : rritja e derdhjes se venave, rritja e vëllimit sulmues dhe frekuenca zemrore. Ngacmimi i nervit vagus zvogëlon presionin e gjakut.
* Faktori i dyte i madhësisë se presionit te gjakut është gjendja e enëve periferike te gjakut. Gjaku duke qarkulluar duhet te përballoj rezistencën e caktuar, e cila paraqitet si rezultat i fërkimit te jashtëm dhe te brendshëm.gg
Anonymous user