Dallime mes rishikimeve të "Presioni i gjakut"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 31.22.59.125) dhe riktheu rishikimin 1564040 nga AXRL
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Rregullava)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 31.22.59.125) dhe riktheu rishikimin 1564040 nga AXRL)
 
 
* Vëllimin minutikte te gjakut e rrisin : rritja e derdhjes se venave, rritja e vëllimit sulmues dhe frekuenca zemrore. Ngacmimi i nervit vagus zvogëlon presionin e gjakut.
* Faktori i dyte i madhësisë se presionit te gjakut është gjendja e enëve periferike te gjakut. Gjaku duke qarkulluar duhet te përballoj rezistencën e caktuar, e cila paraqitet si rezultat i fërkimit te jashtëm dhe te brendshëm.gg