Dallime mes rishikimeve të "UEFA Liga e Evropës"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: ''' UEFA Kupa''' (e njohur edhe si '''Kupa Evropiane 3''', '''CE3''', ose '''C3''') është kopmeticiono futbolli për klubet që organizohet nga UEFA. është kompeticioni i dytë...)
 
No edit summary
[[Skeda:UEFA Cup.jpg|thumb|right|250px|Trofeu i UEFA Europa Ligës]]
''' UEFA Kupa''' (e njohur edhe si '''Kupa Evropiane 3''', '''CE3''', ose '''C3''') është kopmeticionokopmeticion futbolli për klubet që organizohet nga [[UEFA]]. ështëËshtë kompeticioni i dytë më i rrëndësishëmrëndësishëm për klubet europiane, pas [[UEFA Liga e Kampionëve]]. Klubet kualifikohen në UEFA Cup duke u bazuar në performimin e tyre në kompeticionet nacionale dhe garat e kupave. Kjo garë që nga viti [[2008]] e ka marrmori emrin Liga e Evropës ([[Gjuha Angleze|Ang]]:UefaUEFA Europa League).Ekipi me më së shumti trofe të fituar është ekipi nga [[Spanja]],[[Sevilla FC]] me gjithsejt 5 Trofe e ndjekur nga ekipi nga [[Italia]],[[F.C. Internazionale Milano]] me 3 Trofe.<ref>https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/history/#/</ref>
 
==Referencat==
[[Kategoria:Futboll]]
[[Kategoria:UEFA]]