Dallime mes rishikimeve të "UEFA Super Kupa"

ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB)
[[Skeda:2015 UEFA Super Cup 54 (cropped).jpg|thumb|right|200px|Trofeu i Super Kupës Europiane]]
'''UEFA Super Kupa''' ose '''Super Kupa Evropiane''' është garimi vjetor i cili luhet në mes të kampionëve të [[UEFA KupaLiga e Europës|UEFA KupësLigës së Europës]] dhe kampionëve të [[UEFA Liga e Kampionëve|UEFA Ligës së Kampionëve]]. Garimi mbahet në fillim të sezonit vendor, në gusht, dhe në përgjithësi vlerësohet si ngjarje e vogël, ku kampionët e Ligës së Kampionëve dhe të UEFA KupësLigës Europiane në lojë dalin me formacione të ndryshëm dhe jo me formacionet e tyre më të forta, pasi që loja luhet pas transferimeve të verës, dhe seleksionimet e klubit mund të jenë të ndryshme me ato që e fituan garimin.
Ky kompedicion u krijua për hereherë te pare ne vitin [[1971]] nga [[Anton Witkamp]] qe ishte një gazetar dhe reporter i gazetës holandeze "De Telegraaf". Ne vitin [[1972]] kjo kupë nuk u zhvillua.
Kampioni aktual është [[Real Madrid C.F.]]. Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituar.<ref>http://www.uefa.com/uefasupercup/history/index.html</ref>
 
Ky kompedicion u krijua për here te pare ne vitin [[1971]] nga Anton Witkamp qe ishte një gazetar dhe reporter i gazetës holandeze "De Telegraaf". Ne vitin [[1972]] nuk u zhvillua.
 
== Referencat ==
Kampioni aktual është [[Real Madrid C.F.]]. Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituar.
<ref name="History">{{Cite web | url = http://www.uefa.com/competitions/supercup/history/index.html | title = UEFA Super Cup - History |publisher=[[UEFA]] | accessdate = 2008-03-11| date = 2005-07-13}}</ref>.
 
== Referenca ==
<references/>