Dallime mes rishikimeve të "Tirana e Re"

732 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
| mark = Reddot.svg
| marksize = 5
| width = 250230
}}
 
'''Tirana e Re''' është njëranjë ngalagje lagjet më të preferuara tëe [[Tirana|Tiranës]]. Ajo shtrihet në pjesën jugore të qytetit duke filluar nga "libri universitar" pranë [[Blloku|ish-bllokut]] të udhëheqjes, vazhdon anash stadiumit [[stadiumi "Selman Stërmasi"|Selman Stërmasi]] e arinarrin deri tekte shkolla Vasil Shanto. Kohët e fundit shtrirja ka marrë përmasa të pazakonta, kjo si pasojë e ngritjes së shumë pallateve përqark serave dhe kodrave të [[Parku i liqenit artificial të Tiranës|liqenit artificial]], duke e zgjeruar shtrirjen e kësaj lagje përtej [[Kopshti Botanik i Tiranës|kopshtit botanik]].
== Shtrirja gjeografike==
'''Tirana e Re''' është njëra nga lagjet më të preferuara të [[Tirana|Tiranës]]. Ajo shtrihet në pjesën jugore të qytetit duke filluar nga libri universitar pranë [[Blloku|ish-bllokut]] të udhëheqjes, vazhdon anash stadiumit [[stadiumi "Selman Stërmasi"|Selman Stërmasi]] e arin deri tek shkolla Vasil Shanto. Kohët e fundit shtrirja ka marrë përmasa të pazakonta, kjo si pasojë e ngritjes së shumë pallateve përqark serave dhe kodrave të [[Parku i liqenit artificial të Tiranës|liqenit artificial]], duke e zgjeruar shtrirjen e kësaj lagje përtej [[Kopshti Botanik i Tiranës|kopshtit botanik]].
 
== Njësia bashkiake==
[[Skeda:Tirana No.5.svg|thumb|right|256px|Njësia nr. 5]]
Tirana e Re, Selita dhe Blloku i përkasin [[11 Bashkitë e Tiranës|njësisë administrative]] "Tirana 5" në [[Bashkia e Tiranës|Bashkinë e Tiranës]]. Sipas disa statistikave të marra në vitin 2007 <ref>[http://www.tirana.gov.al/common/images/Viti%202007.pdf www.tirana.gov.al]</ref> në këtë njësi jetonin 74.936 banorë. Kryetarja e kesaj njesise bashkiake eshte zonja [[Jeta Seitaj]] <ref>[http://www.tirana.gov.al/sq/Kryetaret-dhe-kompetencat-/Njësia-bashkiake-nr--5-Jeta-Seitaj-4871 Kryesia e njësisë bashkiake Nr.5 në Tiranë]</ref>
 
{{Tirana}}
 
 
== Burimet ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Tiranë]]