Ndryshimi mes inspektimeve të "Himni i Evropës"

(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.222) dhe riktheu rishikimin 1637004 nga Punëtoria)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të Friedrich Schiller si dhe të simfonisë së 9-të të Bethovenit të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës. <br />
==Teksti origjinal (Gjermanishtshqip)==
{|
|-
{{lang|de|<blockquote><poem>
Anonymous user