Dallime mes rishikimeve të "Arabët"

101 bytes added ,  4 vjet më parë
(→‎Historia: e par)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Gjate periudhes kur hilafeti gjendej ne doren e burrave te lartecekur gjendje politike, ekonomike, kulturore e shoqërore ishte ne ngritje e zhvillim te madh.
 
Masat e ndermarra nga keta udheheqes teteiruiioewldoe,rofklrkjtgh[rohguuuuuuuuuuuufpwrengtfh3wrtfiohrkjfnmpqurietwhr9[-gq[]3pogh[qh3u9hrger[hg njohur ndere mysliman me titullin 'udheheqesat e drejtë', ofruan një mundesi dhe u krijua një bazament mjaft i fuqishem qe paskëtej në periudhat e mevonshme shteti islamo-arab te lulezonte dhe ndikimi i civilizimit islam te arrinte zenitin si p.sh periudha e dinastisë Emevite, Abasite etj.
 
== Referencat ==
Anonymous user