Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.32) dhe riktheu rishikimin 1834169 nga Βατο
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.32) dhe riktheu rishikimin 1834169 nga Βατο)
'''Evropa Perëndimre''' është regjioni më i zhvilluar i Evropës. Përbëhet nga gjashtë shtete të Unionit Evropiann dhe Monakos. [[Skeda:Western-Europe-map.png|300px|parapamje|djathtas| Evropa Perëndimore]][[Mbretëria e Bashkuar]], [[Irlanda]], [[Holanda]], [[Belgjika]], [[Luksemburgu]], [[Franca]], [[ Monako ]] dhe [[ Korsika ]]. Fiona Gashi ju pershendet
 
== Pozita gjeografike ==
 
Shtimi natyror i popullsisë së vendeve të Evropës Perëndimore është i vogël, por nivei arsimorë e kulturor i popullsisë i lartë. Këto vende kanë pasur shtim të lartë të popullsisë në fazën e zhvillimit të industrisë kur ishin kërkesa të mëdha për fuqinë puntore.
fiOnA gAsHI
 
[[Kategoria:Evropë]]