Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha ndërsllave"

v
v
}}
{| align="right"
| [[Skeda:Flag Slovjanskogoof JazikaInterslavic.svg|thumbnail|right|150px|Flamuri]]
|}
'''Gjuha ndërsllave''' (ndërsllavisht ''MedžuslovjanskiMedžuslovjansky'', sqt. ''Mexhusllovjanski'', njohur edhe si ''Novoslověnsky'' "sllavishtja e re" ose thjeshtë ''Slovianski'' "sllavishtja") është një [[gjuha artificiale|gjuhë artificiale]] zonale për [[sllavët]], që flitet nga rreth 500-1000 njerëz. Ajo është krijuar në [[2006]] mbi bazën e [[gjuha e vjetër sllave|sllavishtës e vjetër]] dhe [[gjuhët sllave|gjuhëve moderne sllave]] nga një ekip i gjuhëtarëve nga vende të ndryshme, për të shërbyer si projekt i gjuhës ndihmëse për komunikim ndërkombëtar midis [[Sllavët|sllavëve]] të kombësive të ndryshme. Dy autorët e gjuhës janë [[shkencëtar kompjuterik|shkencëtari kompjuterik]] [[Republika Çeke|çek]] [[Vojtěch Merunka]] dhe [[përkthyesi]] [[Holanda|holandez]] [[Jan van Steenbergen]], megjithëse prifti dhe pansllavisti [[Kroacia|kroat]] [[Juraj Krizhaniq]] më [[1666]] botoi gramatikën e parë të gjuhës. Ndërsllavishtja është e kundërta e gjuhës [[Gjuha Interlingua|interlingua]] dhe krahas [[Gjuha Esperanto|esperantos]]. Ajo shkruhet më dy alfabete: atë [[alfabeti cirilik|cirilik]] dhe atë [[alfabeti latin|latin]].
 
== Veçoritë gramatikore ==
130

edits