Dallime mes rishikimeve të "Oliver Jens Schmitt"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(DEFAULTSORT)
v
}}
 
'''Oliver J.Jens Schmitt''' (lindur me [[15 shkurt]] [[1973]][[Bazeli|Bazel]]) është profesor i historisë së Europës Juglindore në Univerzitetin e Vienës që nga viti 2005 dhe specjalistspecialist në fushën e [[Albanologjia|Albanologjisë]]. Gjithashtu Schmitt është anëtar i rregullt i Akademisë Austriake të Shkencave dhe antar nderi i Akademisë së Kosovës.<ref>http://www.kultplus.com/?id=5&l=9271</ref><ref>koha.net/?id=4&l=64322</ref>
 
Schmitt është i njohur për librin e tijë të famshëm "Skenderbeu", një kritikë për biografinë e heroit kombetarë shqiptarë, [[Gjergj Kastrioti|Skënderbeut]], vepër e cila shkaktojëshkaktoi debate në opinionin shqiptarëshqiptar për shkak se në veprën e vet Schmitt pretendon se nëna e "Skenderbeut", Vojsava mund vinte nga familja serbe Brankoviq, ndërsa mbiemri Kastrioti ka mundësi që të jetë fjalë greke. Oliver Schmitt disa herë është akuzuar për sakrilegj ndaj figurës së heroit kombetarëkombetar shqiptarëshqiptar, ndërsa perkthyesi (tashmë i ndjerë) [[Ardian Klosi]] u akuzua për tradhëti.<ref>http://shqiptarja.com/analize/2709/miqte-gjermane-lamtumire-ardian-klosi--78493.html</ref>
 
==Veprat==
244

edits