Ndryshimi mes inspektimeve të "Kimia organike"

12 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Fredrik Voler ne vitin 1828 është kimisti i pare qe formon komponimin e par organik . NH2 (CO-NH2)
Lidhja kimike është gjithmone lidhje polare.
tek klasifikimi i komponimeve kimiko organike kemi edhe izomerin qe ndahet ne 2 grupe: izomeria strukturore dhe hapsinore.HidrokarburetLidhja ekimike pangopuraparaqet dhepjesen atome reaktive te ngopura.Nenje hidrokarburetmolekule e ngopura ndodhenorganike.
 
[[Kategoria:Kimi]]
 
Anonymous user