Ndryshimi mes inspektimeve të "Ndok Gjeloshi"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
Ishte një veprimtar aktiv Politik (në politikën Shqiptare), oficer i forcave të armatosura të Ushtrisë (me gradën e Kapitenit) dhe gardist i Xhandarmarisë Shqiptare.
 
 
 
==Jeta==
 
Ai pas kësaj revolte emigron në [[Viena|Vienë]] të [[Austria|Austrisë]], ku martohet me Margarita Gjeloshin, një zonjë Austriake sa e bukur aq edhe fisnike. Ai shumë shpejt bahet anëtar i grupit të “Bashkimit Kombëtar”. Ishte një organizatë e aktivistëve anti-Zogist në mërgim, e cila u formua në vitin 1925 në Vjenë me iniciativën e [[Ali Këlcyra|Ali Këlcyrës]], Angjelin Suma, Xhemal Bushati dhe [[Sejfi Vllamasi|Sejfi Vllamasit]], ku kërkonin rrëzimin e Ahmet Zogut me ç’do kusht.
 
 
==Atentati kundra Mbretit==
 
Gjyqi ndaj tyre përfundoi më 2 Tetor të viti 1931, ata u cilësuan fajtor për vrasjen e major Llesh Topallajt dhe tentativë për vrasjen e Mbretit, ai u dënua me 3-vjet e 6 muaj burg nga gjykata, dhe Aziz Çami 2-vjet e 6 muaj <ref>Vllamasi S., [http://www.mnvr.org/ballafaqime-politike-ne-shqiperi-1897-1942-kapitulli-ix/ ''Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942): kujtime dhe vlerësime historike''], Tiranë: Neraida, 2000. ISBN 9992771313</ref>. Organizatorët e tjerë, mes tyre [[Qazim Mulleti]], [[Mustafa Kruja]], [[Rexhep Mitrovica]], Angjelin Suma, [[Sejfi Vllamasi]], etj u liruan shpejt pas arrestimit të tyre, ata u dëbuan nga Austria dhe shumica e tyre u zhvëndosën në Paris. Përfundimi i kohës së burgimit dhe rrëzimit të Mbretit nga froni, i krijuan mundësinë Ndok Gjeloshit të kthehet përsëri në Shqipëri, por këtë herë në Shqipërinë e Veriut e pritën si hero.
 
 
==Vrasja e Ndok Gjeloshit==
 
 
Në pranverën e vitit 1943 dhe konkretish me datë 11 Prill, në fundin e Bulevardit kryesor të [[Tirana|Tiranës]], (sot rruga e Stacionit të Trenit), Ndok Gjeloshi mbetet i vrarë nga një aktivist komunist i pamëshirshëm [[Myslym Keta]], ai u vra si shumë të tjerë me urdhër të komitetit qëndror të ish Partisë Komuniste.
'''''Ndok Gjeloshi''' ishte dhe mbetet një figurë spektakolare, dhe i vlerësuar si një nga trimat më madhështor të asaj kohe. Ai do të mbetet një figurë e rëndësishme Kombëtare Shqiptare e jetës Politiko-Ushtarake, për kohën e vet, me pamjen e vet, që vetëm rrezaton.''
''Trimëria e guximëshme e Ndok Gjeloshit është i përjetuem në shumë këngë dhe rapsodi që populli i [[Dukagjini]]t i ka kushtue kreshnikut të vet.''
 
 
==Burime informacioni==
 
 
<references />
*''http://www.shoqatadukagjini.com''
*''Prël Milani, “Ja atentatet kundër Mbretit Zog”, Botuar në revistën, "Fjala e Lirë” me 2, Shtator, 2010.''
 
 
==Shih edhe këtë==
* [http://www.youtube.com/watch?v=KHDYR0LTfb4 Ndok Gjeloshi në Vjenë të Austris - Fran Kodra & Ndue Shytani]
* [http://www.youtube.com/watch?v=OvVMvaly9_E Gjovalin Shani - Këngë për Ndok Gjeloshin].
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
Anonymous user