Dallime mes rishikimeve të "Ené Ankiziadi"

5 bytes added ,  4 vjet më parë
v
v
(+)
v (v)
 
=== Në ''Iliadën'' e Homerit ===
[[File:Aeneas' Flight from Troy by Federico Barocci.jpg|left|thumb|280px|''Eneu ikën nga djegia e Trojës'', pikturë nga [[Federico Barocci]], 1598.]]
Eneu është një personazh i vogël në ''Iliadën'', ku ai është dy herë i shpëtuar nga vdekja nga perënditë sikur për një [[Fati|fat]] ende-të panjohur, por është një luftëtar i ndershëm në të drejtën e tij. Duke u ndalur nga luftimet, u shqetësua me [[Priami]]n, për shkak se, pavarësisht nga veprat e tij të guximshme, nuk iu dha nderi i tij i duhur, ai drejtoi një sulm kundër [[Idomeneu]]t për të rimarrur trupin e kunatit, [[Alkati]], në kërkesën e [[Deifobi]]t.<ref>[http://www.gutenberg.org/files/2199/2199-h/2199-h.htm Homer, ''The Iliad'', Book XIII, (Samuel Butler, trans.)]</ref> Ai është udhëheqësi i aleatëve të Trojanëve, [[Dardanët]], si dhe një kushëri i dytë dhe zëvendësuesi kryesor i [[Hektori]]t, birit i mbretit të Trojës [[Priami]]. Nëna e Enesë, Afërdita shpesh vjen në ndihmë të tij në fushën e betejës dhe ai është një i preferuar i [[Apoloni]]t. Afërdita dhe Apoloni shpëtuan Eneun nga luftimi me [[Diomedi]]n e [[Argo]]s, i cili gati e vret atë, dhe e çojnë atë në [[Pergamo]]s për shërim. Edhe [[Poseidoni]], i cili normalisht favorizon akejtë, vjen në shpëtimin e Enesë pasi ai bie nën sulmin e [[Akil]]it, duke vënë në dukje se Eneu, ndonëse nga një degë më e vogël e familjes mbretërore, ka në fat të bëhet mbret i popullit të [[Troja|Trojës]]. Studiuesi Bruce Louden paraqet Eneun si një "lloj njeriu" në traditën e [[Utnapishtimi]]t, [[Bauci dhe Filemoni]], dhe [[Loti (Bibla)|Loti]]: "njeriu i drejtë përmbanë shkatërrimin e përgjithshëm".<ref>[https://camws.org/meeting/2006/abstracts/louden.html Louden, Bruce. "Aeneas in the Iliad: the One Just Man", 102nd Annual Meeting of CAMWS, Classical Association of the Middle West and South, 2006]</ref> Apolodori shpjegon se "akejtë e lanë atë vetëm për shkak të devotshmërisë së tij".<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.01.0022%3Atext%3DEpitome%3Abook%3DE%3Achapter%3D5%3Asection%3D21 [[Apolodori]], ''[[Epitomi]]'', (James G. Frazer ed.), Chap.V, 21]</ref>