Ndryshimi mes inspektimeve të "Avni Rustemi"

1. opozita e kohes nuk drejtohej nga Fan Noli, ishte shumezereshe. Ligjeruesit me thumbues ne kuvend ishin Vinjau dhe Kelcyra, ndersa karizmen e kishin Gurakuqi me Nolin. 2. nuk ka titull "hero i kombit" 3. perderisa kreu atentat, ishte atentator. Nese atentati ishte me qellime patriotike, kete e vendos diskursi historiografik dhe kjo vendoset tek trashegimia politike qe figura te ciles i kushtohet artikullit, la. 4. paragrafi i pershkrimit te shqetesimeve nuk ka burim 5. publicistika nuk ka perbere profesion dhe ne rastin e ketij nuk ishte as menyre jetese, si e Branko Merxhanit bie fjala
v
(1. opozita e kohes nuk drejtohej nga Fan Noli, ishte shumezereshe. Ligjeruesit me thumbues ne kuvend ishin Vinjau dhe Kelcyra, ndersa karizmen e kishin Gurakuqi me Nolin. 2. nuk ka titull "hero i kombit" 3. perderisa kreu atentat, ishte atentator. Nese atentati ishte me qellime patriotike, kete e vendos diskursi historiografik dhe kjo vendoset tek trashegimia politike qe figura te ciles i kushtohet artikullit, la. 4. paragrafi i pershkrimit te shqetesimeve nuk ka burim 5. publicistika nuk ka perbere profesion dhe ne rastin e ketij nuk ishte as menyre jetese, si e Branko Merxhanit bie fjala)
{{Infobox person|emri=Avni Rrustemi|emër tjetër=|foto=Avni Rustemi.jpg|përshkrimi=|datëlindja=22 shtator, 1895|vendlindja=[[Libohova|Libohovë]], [[Perandoria Osmane]]|data e vdekjes=22 prill, 1924|vendvdekja=[[Tirana|Tiranë]], [[Principata e Shqipërisë]]|qyteti ku jeton=|kombësia=Shqiptarshqiptar|nënshtetësia=|arsimimi=pedagogji|shkolla=|profesioni=Mësuesarsimtar, Deputet, Publicistdeputet|vepra të njohura=Aktivistatentati indaj lëvizjesEsad demokratike të kryesuar nga Fanpashë NoliToptanit|vitet aktiv=|kompania=|organizata="BashkimiAtdheu" , "AtdheuBashkimi"|titulli=|posti politik=Deputetdeputet i pref. Kosovës|paraardhësi=|pasardhësi=kryetar i organizatës "Bashkimi" [[Llazar Fundo]]|partia=|statusi civil=|bashkëshortja=|bashkëshorti=|fëmijë=|prindër=|çmime=[[Hero i KombitPopullit]]}}'''Avni Rustemi''' ([[Libohova|Libohovë]], [[22 shtator]] [[1895]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Prill|22 prill]] [[1924]]) ishte mësues, publicist, patriotatentator dhe deputet shqiptar. Themelues dhe drejtues i shoqatës "Bashkimi" dhe anëtar i opozitës demokratike para drejtuar[[Lëvizja ngae Fanqershorit|Lëvizjes Nolisë qershorit]].
 
== Jeta ==
263

edits