Dallime mes rishikimeve të "Avni Rustemi"

No change in size ,  4 vjet më parë
v
rregullova referencen
(rregullim i paragrafit te pareferencuar dhe akomodim me burim i te dhenes per shoqerine e lidhjes se rinise shqiptare)
v (rregullova referencen)
Në kohën e princ [[Princ Vidi|Vidit]], luftoi kundër mësymjeve të andartëve grekë e në jug të vendit. Më 1915 u kthye në Janinë ku vazhdoi studimet në Institutin e Lidhjes Botërore Izraelite. Më 1917 filloi të japë mësim në shkollat e [[Tepelena|Tepelenës]] dhe të [[Vlora|Vlorës]].
 
Në janar të 1919 shkoi në [[Kalabria|Kalabri]], ku hyri student në kolegjin e Shën Mitër Korones<ref>[[Ilir Ikonomi|Ikonomi I]]., ''Esat pashë Toptani'', Tiranë: UET press, 2016. ISBN 978-9928-190-91-8</ref> ku formoi edhe shoqërinë "Lidhja e rinisë shqiptare"<ref>{{Cito web|url=https://books.google.al/books?id=Dkc5AQAAIAAJ&q=%22Lidhja+e+rinise+shqiptare%22&dq=%22Lidhja+e+rinise+shqiptare%22&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwithpzKjtHZAhUM2IMKHU7QBBEQ6AEIJTAA|title=Fjalor enciklopedik shqiptar: N-Zh dhe një shtojcë - Vëllimi 3 i Fjalorit enciklopedik shqiptar|date=2009|accessdate=3 mars 2018|publisher=[[Akademia e Shkencave e Shqipërisë]]|last=Vejsiu|first=Ylli}}</ref>. Në mbarim dha provimet dhe më 1920 shkoi në [[Roma|Romë]] ku u regjistrua në Fakultetin Pedagogjik. Gjatë majit të 1920 bëri shpesh vajtje-ardhje nga [[Italia]] në [[Shqipëria|Shqipëri]], ku u kërkoi shtimin e bursës autoriteteve shtetërore, qëndroi deri më 21 maj<ref name=":kd">{{cite book|url=https://books.google.al/books/about/Plumba_politik%C3%ABs.html?id=2HgtAQAAIAAJ&redir_esc=y|title=Plumba politikës|author=Kastriot Dervishi|date=2010|publisher="55"|isbn=978-99943-56-43-0|pages=18-73}}</ref>.
Vëllimi 3 i Fjalorit enciklopedik shqiptar|date=2009|accessdate=3 mars 2018|publisher=[[Akademia e Shkencave e Shqipërisë]]|last=Vejsiu|first=Ylli}}</ref>. Në mbarim dha provimet dhe më 1920 shkoi në [[Roma|Romë]] ku u regjistrua në Fakultetin Pedagogjik. Gjatë majit të 1920 bëri shpesh vajtje-ardhje nga [[Italia]] në [[Shqipëria|Shqipëri]], ku u kërkoi shtimin e bursës autoriteteve shtetërore, qëndroi deri më 21 maj<ref name=":kd">{{cite book|url=https://books.google.al/books/about/Plumba_politik%C3%ABs.html?id=2HgtAQAAIAAJ&redir_esc=y|title=Plumba politikës|author=Kastriot Dervishi|date=2010|publisher="55"|isbn=978-99943-56-43-0|pages=18-73}}</ref>.
 
=== Vrasja e Esad Pashë Toptanit ===
263

edits