Dallime mes rishikimeve të "Avni Rustemi"

v
per te mos e bere misleading shkakesine qe pati ne nxitjen e Levizjes dhe duke ia lene diskrecionit te lexuesit nese do ta shohe ne shtrirjen e artikullin
v (rregullova referencen)
v (per te mos e bere misleading shkakesine qe pati ne nxitjen e Levizjes dhe duke ia lene diskrecionit te lexuesit nese do ta shohe ne shtrirjen e artikullin)
{{Infobox person|emri=Avni Rrustemi|emër tjetër=|foto=Avni Rustemi.jpg|përshkrimi=|datëlindja=22 shtator, 1895|vendlindja=[[Libohova|Libohovë]], [[Perandoria Osmane]]|data e vdekjes=22 prill, 1924|vendvdekja=[[Tirana|Tiranë]], [[Principata e Shqipërisë]]|qyteti ku jeton=|kombësia=shqiptar|nënshtetësia=|arsimimi=pedagogji|shkolla=|profesioni=arsimtar, deputet|vepra të njohura=atentati ndaj Esad pashë Toptanit|vitet aktiv=|kompania=|organizata="Atdheu", "Bashkimi"|titulli=|posti politik=deputet i pref. Kosovës|paraardhësi=|pasardhësi=kryetar i organizatës "Bashkimi" [[Llazar Fundo]]|partia=|statusi civil=|bashkëshortja=|bashkëshorti=|fëmijë=|prindër=|çmime=[[Hero i Popullit]]}}'''Avni Rustemi''' ([[Libohova|Libohovë]], [[22 shtator]] [[1895]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Prill|22 prill]] [[1924]]) ishte mësues, publicist, atentator dhe deputet shqiptar. ThemeluesKa qenë themelues dhe drejtues i shoqatësshoqërisë "Bashkimi" dhe anëtar i opozitës demokratike parai [[Lëvizjazgjedhur edeputet qershorit|Lëvizjes dhjetorin e qershorit]]1923.
 
== Jeta ==
263

edits