Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjalpa"

84 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Afronatë zhvendosi faqen Gjalpi te Gjalpa nëpërmjet përcjellimit)
 
[[File:Սփրեդ.jpg|thumb|upright=1.3|Forma të ndryshme të gjalpës në bukë]]
'''GjalpiGjalpa''' është produkt i qumështit i cili përfitohet nga “rrahja” e qumështit ose në disa raste përfitohet edhe nga "rrahja" e kosit. Përndryshe konsiderohet si krem i fermentuar; ka një përqindje të lartë të yndyrës; përdoret si kondiment, si dhe për gatim.
== Llojet e gjalpit ==
* [[Gjalpi i kthjelluar]],