Ndryshimi mes inspektimeve të "Avni Rustemi"

v
(U kthye versioni 1845449 i bërë nga Udha (diskutimet) kontrolloje se sa jetegjate ka qene ajo pjese ne artikull derisa u ndryshua se selektivisht nga ti zhberesi u ndryshua. Familje qehajai ishte, nese qehajai eshte i rendesishem kjo vetekuptohet nga hierarkia feudale osmane)
Etiketa: Undo
 
== Jeta ==
Lindi 22 shtator 1895 në qytetin e Libohovës, i biri i një [[qehajai]] të [[Asllan Pashallinjtë|Arsllan-Pashalinjve]], oxhakut të Libohovës<ref name=":2">[[Eqrem bej Vlora|Vlora E.]], [[Kujtime 1885-1925 (Eqrem bej Vlora)|''Kujtime: 1885-1925'']], Tiranë: IDK, 2008. ISBN 99927-780-6-7</ref>. Mësimet fillore i mori në vendlindje dhe 12 vjeç e dërgojnë në [[Janina|Janinë]] për studime. Në moshën 15-16 vjeçare ndjek liceun në [[Stambolli|Stamboll]], e më pas më 1912 vazhdon studimet per pedagogji në [[Gjeneva|Gjenevë]].
 
Në kohën e princ [[Princ Vidi|Vidit]], luftoi kundër mësymjeve të andartëve grekë e në jug të vendit. Më 1915 u kthye në Janinë ku vazhdoi studimet në Institutin e Lidhjes Botërore Izraelite. Më 1917 filloi të japë mësim në shkollat e [[Tepelena|Tepelenës]] dhe të [[Vlora|Vlorës]].
263

edits